Predstavte si, že vaša obec nemá kanalizáciu. Nič výnimočné, poviete si. A teraz si predstavte, že vaša domácnosť nie je ani pripojená na vodovod a nemáte ani elektrinu… to je už iná reč, však? Všetku vodu si musíte domov priniesť a problémom sa stáva nielen varenie, umývanie, ale aj napríklad také pranie.
Lomnička je obec s približne 3500 obyvateľmi, nachádzajúca sa v blízkosti mesta Podolínec v okrese Stará Ľubovňa. Prevažná väčšina obyvateľov sú ľudia pochádzajúci zo sociálne znevýhodneného a málo podnetného prostredia. Obec nemá kanalizáciu, mnohé domácnosti žijú v podmienkach chudoby, bez už spomínanej prípojky k pitnej vode či elektrine. Miestnu komunitu preto už dlhodobo trápilo obyčajné pranie.
V roku 2007 boli do obce Lomnička prizvané k spolupráci rehoľné sestry Kongregácie školských sestier svätého Františka. aby miestnej komunite pomohli najmä v oblasti plnenia školskej dochádzky. Postupom času sa sestry natrvalo nasťahovali do obce, do zrekonštruovaného Domu Nepoškvrneného Srdca Panny Márie a ich práca s komunitou sa javila ako prospešná i v iných oblastiach sociálnej sféry, kde postupom času vybudovali komunitné centrum. A keďže stojí priamo v strede obce, táto sociálna služba sa stala priamo dostupnou pre všetkých jej obyvateľov.
Nedostatok možností zabezpečenia si čistej bielizne
Jedným z problémov, ktorý ľudí z Lomničky dlhodobo trápil, bolo obyčajné pranie. Častokrát to pramenilo zo sociálnej situácie rodín – ak chýba kanalizácia, nie je v domácnosti práčka, nie je vodovod či elektrina a rodina nemá peniaze na nákup pracích prostriedkov.
Aktívne zapojenie sa ľudí je veľmi dôležité
S nápadom otvoriť práčovňu prišli rádové sestry spolu s kňazom farnosti. Spoločne s miestnym kňazom hľadali miesto, kde by mohla byť postavená, zapájali sa do prípravy stavby. Spoločne koordinovali výkopové práce, vybudovali základy stavby, osadili oplotenie, pripravili interiérový priestor a podieľali sa aj na jej sfunkčnení. Finančné prostriedky na vybudovanie práčovne a zakúpenie práčok a sušičky si komunitné centrum zabezpečilo prostredníctvom zahraničných projektov a sponzorských darov fyzických osôb..
Nepopierateľným efektom tohto „projektu“ je však samotná aktivizácia ľudí z komunity – vďaka zapojeniu do procesu budovania práčovne si miestni obyvatelia osvojili pracovné návyky, zvnútornili si potrebu plánovania v práci, kooperáciu, čím sa v neposlednom rade upevnili vzájomné vzťahy. Také obyčajné a predsa nesmierne dôležité aspekty života v komunite…
Dve nové pracovné miesta
Ďalším hmatateľným benefitom a pridanou hodnotou tejto aktivity bolo vytvorenie dvoch pracovných miest. Zo spolupráce komunitného centra s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny SR vzišlo zapojenie dvoch nezamestnaných žien do priamej spolupráce, pričom zamestnankyne boli vyškolené k manipulácií s práčkami a sušičkou.
Harmonogram prania
Po spustení práčovne museli pracovníčky KC spolu s ľuďmi nájsť stratégiu a spôsob, ako sprístupniť práčovňu všetkým. Vytvorili teda prepracovaný harmonogram prania a ľudia sa prihlasujú na konkrétny deň a čas prania, s konkrétnym objemom bielizne. Práčky boli nastavené spôsobom, že každé konkrétne pranie má nastavenú sumu za opranie, v ktorej je zahrnutá cena prášku a aviváže. Prídete, vhodíte mincu, zvolíte si program a už len čakáte na čistučkú bielizeň.
Pri tejto činnosti sa obyvatelia Lomničky učia aj plánovať, zadeľovať efektívne čas, byť presní, dochvíľni a zodpovední. Zároveň sa učia finančnej gramotnosti a nakladaniu s (i keď malými) finančnými čiastkami. Využívaním služieb práčovne sa uspokojila potreba mnohých rodín mať čisté, opraté šatstvo, čím sa zvyšuje ich sociálny status, ako i zdravá hrdosť na seba samých. Služby práčovne môže využívať každý, dostupná je teda všetkým ľuďom z obce.
Prevádzka práčovne nestíhala pokryť dopyt po tejto službe, pretože záujem miestnych o pranie bol značný. Preto je od mája 2023 rozšírená pracovná doba na dve smeny a do práčovne bola prijatá tretia žena z komunity.
Práčovňa bola otvorená v roku 2022, v prevádzke je počas pracovných dní s celodennou prevádzkou.